Wskazówki dotyczące CV

cv2.jpg

Curriculum Vitae, inaczej życiorys zawodowy, jest dokumentem, od którego zależy czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Wysłanie CV jest pierwszym krokiem do znalezienia pracy, dlatego warto o to zadbać. Dobrze napisane CV buduje naszą markę.

Wrażenie estetyczne

Przede wszystkim najważniejsze jest, aby nasze CV nie było napisane na podstawie zwykłego, nie wyróżniającego się wzoru. Niestety jest to najczęstszy błąd, który popełniają osoby poszukujące zatrudnienia. To właśnie dokumenty przyciągające wzrok są tymi, które w pierwszej kolejności lądują w decyzyjnych rękach. Z pewnością będą się one różnić od siebie ze względu na stanowisko, o które się staramy. Inne CV musi stworzyć grafik, a inne nauczyciel. Od tego pierwszego wymagać będziemy kreatywności, a od drugiego estetycznego i stylowego ułożenia. Nie bójmy się jednak kolorów oraz ciekawych graficznie elementów. Zaprezentujmy również swój styl i pomysłowość.

W związku z tym drugą ważną kwestią jest fotografia, ale nie byle jaka! Nie aplikujemy do firmy z CV bez zdjęcia, ze zdjęciem nieostrym lub zamazanym. Najlepszym pomysłem byłoby udanie się do fotografa, ponieważ zadba o oświetlenie jak i pozę, ale jeżeli nie mamy takiej możliwości, można takie zdjęcie zrobić samemu. Przejrzyj przykładowe zdjęcia do CV, usiądź na wprost okna w słoneczny dzień, włącz samowyzwalacz i zrób zdjęcie. Nie zapomnij o adekwatnym ubiorze! Zaprezentuj się jak najlepiej, ponieważ drugą szansę na odpowiednią prezentację będziesz miał dopiero na rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętaj, żeby wzrok był skierowany na wprost rozmówcy lub na treść Twojego CV.

• CV powinno być przejrzyste i proste. Zawiłe i trudne do odczytania zniechęci pracodawcę,
• objętość życiorysu nie powinna przekraczać dwóch stron A4, w przypadku absolwentów  jednej strony A4,
• podawaj konkretne informacje,
• informacje odnośnie wykształcenia, doświadczenia zawodowego, kursów, osiągnięć podaj w odwrotnym porządku chronologicznym, zaczynając od tego co miało miejsce ostatnio,
• zrezygnuj z wszelkiego rodzaju ozdobników, tabel i innych ekstrawagancji,
• nie manipuluj informacjami zawartymi w życiorysie – cała prawda i tak wyjdzie na jaw podczas bezpośredniego spotkania,
• jeżeli jesteś świeżo upieczonym absolwentem i nie masz doświadczenia zawodowego, wspomnij o swoich osiągnięciach z czasu studiów np.: odbytych praktykach czy stażach wakacyjnych, wolontariacie, kursach, wymianach studenckich czy wyjazdach za granicę do pracy,
• jeżeli kończysz studia zamieść informacje o temacie pracy dyplomowej (tym bardziej jeżeli ma ona związek ze stanowiskiem, na które się aplikuje) oraz nazwisko promotora,
• w opisie doświadczenia zawodowego nie ograniczaj się do podania nazwy firmy i stanowiska, warto też wspomnieć o pełnionych obowiązkach,
• pamiętaj o dołączeniu klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych na końcu CV:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Więcej wskazówek na temat dobrego CV znajdziecie w poradniku "Jak wygląda profesjonalne CV".

PAMIĘATAJ!! Zawsze możesz przyjść do Biura Karier a my sprawdzimy Twoje dokumenty i rozwiejemy Twoje wątpliwości.