4 przykłady trudnych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej - jak na nie odpowiedzieć

Data aktualności: 09-08-2019

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na zdobycie zatrudnienia, przygotuj się do spotkania z potencjalnym pracodawcą. Ustal swoje mocne i słabe strony, przypomnij sobie najważniejsze sukcesy oraz poćwicz autoprezentację. Warto również przemyśleć odpowiedzi na pytania zadawane przez rekruterów.


Pytanie 1: Czy może Pani/Pan opowiedzieć nam coś o sobie?
Odpowiedź: To pytanie pozwala poznać kandydata i sprawdzić, czy potrafi on opisać siebie w przekonujący sposób. Nie przedstawiaj informacji ze swojego życia prywatnego. Skup się raczej na korzyściach, jakie wniesiesz do firmy po otrzymaniu zatrudnienia, np. umiejętność zarządzania zespołem, znajomość nowoczesnych technik zwiększających sprzedaż.


Pytanie 2: Dlaczego chce Pani/Pan zmienić pracę?
Odpowiedź: Udzielając odpowiedzi na to pytanie, nie wyrażaj się negatywnie o poprzednim (lub obecnym) pracodawcy. Będzie to świadczyło o Twojej lojalności i dojrzałości emocjonalnej, co należy do pożądanych cech na rynku pracy. Wspomnij o tym, że chcesz się dalej rozwijać i sprawdzić się w nowym miejscu.


Pytanie 3: Gdzie widzi Pani/Pan siebie za pięć lat?
Odpowiedź: W zależności od stanowiska, na które aplikujesz, możesz poruszyć kwestię rozwoju na szczeblach kariery, pogłębiania swojej wiedzy i poszerzania zakresu kompetencji. Warto zaznaczyć, że interesują Cię ciekawe wyzwania i nowe obowiązki, dzięki którym będziesz mógł w przyszłości objąć stanowisko managerskie.


Pytanie 4: Dlaczego chce Pani/Pan pracować w naszej firmie?
Odpowiedź: Kiedy pada tego rodzaju pytanie, masz szansę się wykazać. Sprawdza ono nie tylko Twoją znajomość profilu przedsiębiorstwa, ale również motywację do pracy. Możesz więc powołać się na dobrą znajomość branży lub wyznawanie podobnych wartości. Wspomnij o kulturze organizacyjnej zakładu, a także możliwości rozwoju. Przed spotkaniem dokładnie prześledź historię organizacji – pracodawca z pewnością doceni fakt, że zdobyłeś informacje o jego działalności.

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/kodeks-pracy-o-czym-mowi-i-w-czym-pomaga

Powrót

Wszystkie znaki towarowe i nazwy firm zostały użyte jedynie w celach informacyjnych. Dane techniczne zawarte na stronie www.biurokarier.am.szczecin.pl mają wyłacznie informacyjny charakter i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego (Art.66 par.1)

Projekt i wykonanie: