Czy wybór kierunku studiów determinuje karierę zawodową?

Data aktualności: 29-03-2019

Poszedłeś na prawo, ale czujesz, że ten wybór to „małżeństwo z rozsądku”? A może wybrałeś psychologię, bo zawsze interesowałeś się tą dziedziną, ale nie masz pomysłu na zawodową przyszłość? Warto wybrać kierunek studiów w zgodzie z samym sobą. Ważne jednak, by na bieżąco analizować i formułować cele oraz podejmować działania, które umożliwią realizację zamiarów.

Studia to pierwszy krok...
Zdając maturę i aplikując na studia, warto kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami. Z biegiem czasu można doprecyzowywać i modyfikować plany, uzupełniać kwalifikacje, zdobyć nową specjalizację itp. Ważne, by w trakcie nauki i pracy odkrywać, a następnie rozwijać swoje talenty i mocne strony.

Dlaczego warto być elastycznym? https://porady.pracuj.pl/kariera-i-rozwoj/4-korzysci-ktore-daje-elastycznosc-w-pracy/

Elastyczność – kompetencja przyszłości
Zmiany na rynku pracy zachodzą na tyle szybko (m.in. ze względu na postęp technologiczny), że pojawiają się nowe zawody, a inne znikają lub zmieniają się. To sprawia, że pracownik uczy się przez całe życie zawodowe. Wybór studiów nie musi determinować Twojej kariery zawodowej. Nawet jeśli ukończyłeś dziennikarstwo, ale stwierdziłeś, że – zamiast pracować w redakcji - chcesz zająć się organizowaniem imprez, możesz zmienić plany.

Aby osiągać sukcesy i reagować na sytuację na rynku pracy:
• aktualizuj wiedzę i rozwijaj kompetencje;
• ucz się języków obcych;
• doskonal umiejętności miękkie, np. komunikatywność, asertywność, odporność na stres itd.;
• podejmuj wyzwania i wychodź poza strefę komfortu – dzięki temu będziesz szybciej się uczyć i będzie Ci łatwiej zapanować nad stresem;
• korzystaj z wiedzy i doświadczenia zdobytego w poprzednich miejscach zatrudnienia i zawodach – niektóre kompetencje mają uniwersalny charakter;
• daj sobie prawo do popełniania błędów; porażki mogą okazać się cennymi i skutecznymi lekcjami, dzięki którym lepiej poznasz swoje możliwości i będziesz uczyć się pokory.

Powrót

Wszystkie znaki towarowe i nazwy firm zostały użyte jedynie w celach informacyjnych. Dane techniczne zawarte na stronie www.biurokarier.am.szczecin.pl mają wyłacznie informacyjny charakter i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego (Art.66 par.1)

Projekt i wykonanie: