Fot. Ł. Zakrzewski Fot. B. Fryszkowski Fot. E. Piestrzeniewicz Fot. E. Piestrzeniewicz fot. Michał Bachański

O co zapytać przyszłego pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej?

Data aktualności: 01-03-2019

O co zapytać przyszłego pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej?

„Czy ma Pani / Pan jakieś pytania?" – podczas rozmowy kwalifikacyjnej często pada takie zdanie. Warto przygotować się do tego etapu spotkania i zastanowić się, co chciałbyś wiedzieć na temat stanowiska, ścieżki kariery czy zespołu, do którego miałbyś dołączyć.

Zadając pytania w trakcie rozmowy z rekruterem, możesz nie tylko uzyskać cenne informacje, ale również okazać zaangażowanie. Tematy, które warto poruszać, to np.:

• Obowiązki
Zakres zadań, które miałbyś wykonywać, jest opisany w ofercie pracy. Warto jednak doprecyzować, co dla pracodawcy oznacza np. „prowadzenie dokumentacji", „dbanie o stanowisko pracy", „aktywne pozyskiwanie klientów" itd. Możesz poprosić o opisanie typowego dnia pracy na stanowisku, które chcesz zajmować.

Kultura organizacyjna
Warto dowiedzieć się również nieco więcej o firmie i zwyczajach, jakie w niej panują. Możesz zapytać np. o dress code, formy integracji zespołu itp. Wiedza, którą zdobędziesz, pomoże Ci podjąć decyzję o przyjęciu oferty.

Współpracownicy / przełożeni
Ważne, żebyś wiedział, jacy specjaliści tworzą zespół, do którego miałbyś dołączyć. Możesz zapytać również o styl zarządzania preferowany przez kierownika.

Ścieżka kariery
Wiedza na temat możliwości rozwoju oferowanych przez firmę pozwoli Ci stwierdzić, czy będziesz mógł realizować cele zawodowe, czy może jednak warto znaleźć inne miejsce zatrudnienia.

Ocena efektów pracy
Informacja zwrotna na temat skutków Twoich działań sprzyja rozwojowi. Dzięki niej możesz wzmacniać silne obszary i walczyć z wadami. Brak możliwości ewaluacji może hamować Twój rozwój. Ważne, żebyś dowiedział się, w jaki sposób i jak często będą oceniane efekty Twojej pracy.

Przebieg rekrutacji
Dobrze jest dowiedzieć się także, kiedy możesz spodziewać się wyników rozmowy oraz jaki jest kolejny etap rekrutacji. Posiadanie takich informacji jest ważne, zwłaszcza gdy starasz się również o inne stanowiska.

Aby nie popełnić faux pas, nie pytaj o kwestie, które powinny być Ci znane. Chodzi np. o informacje na temat firmy, które są powszechnie dostępne lub o kwestie, które zostały już omówione. Poruszanie tematu urlopów, dni wolnych, możliwości wcześniejszego wychodzenia z pracy itp. również jest nie na miejscu. Ważne, żebyś w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej zachowywał się profesjonalnie, a więc również taktownie.

Więcej informacji na temat rozmów kwalifikacyjnych znajdziesz na: https://porady.pracuj.pl/

 

Powrót

Wszystkie znaki towarowe i nazwy firm zostały użyte jedynie w celach informacyjnych. Dane techniczne zawarte na stronie www.biurokarier.am.szczecin.pl mają wyłacznie informacyjny charakter i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego (Art.66 par.1)

Projekt i wykonanie: