Kolejna edycja Staff Week w Akademii Morskiej

Data aktualności: 12-06-2018

Kolejna edycja Staff Week w Akademii Morskiej

International Staff Week wpisał się w kalendarz majowych wydarzeń organizowanych w Akademii Morskiej w Szczecinie. Trzecia już edycja Tygodnia Szkoleniowego odbyła się w dniach 14-18 maja 2018 roku.

Jego organizacji podjęło się Biuro Karier przy wsparciu Działu ds. Obcokrajowców i Wymiany Międzynarodowej. Gościliśmy 14 pracowników uczelni wyższych z Estonii, Grecji, Gruzji, Luksemburga, Niemiec, Polski, Turcji, Wielkiej Brytanii, oraz Włoch.

Staff Week to wyjazdy szkoleniowe, które organizowane są przez uczelnie w ramach Programu Erasmus+. Sprzyjają one podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, doskonaleniu kompetencji miękkich oraz internacjonalizacji uczelni.

W tym roku przygotowany program koncentrował się wokół tematyki przedsiębiorczości i zatrudnialności młodych ludzi. Wspólnie staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie: Jak lepiej wspierać studentów i absolwentów w wejściu na rynek pracy?

Staff Week oficjalnie otworzył Prorektor ds. Morskich dr inż. kpt.ż.w. Andrzej Bąk, prof. nadzw. AM. W pierwszym dniu szkolenia goście mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną uczelni, jej zapleczem badawczym, a w szczególności odwiedzić laboratoria, symulatory oraz zwiedzić statek badawczo-szkolny Nawigator XXI.

Drugi dzień dedykowany był bieżącym wyzwaniom, z jakimi mierzą się biura karier uczelni na całym świecie. Goście mogli przedstawić własne sposoby działań, jak i zobaczyć, jakie rozwiązania wypracowane zostały w Polsce. Uczestnicy Staff Week z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, zaprezentowali Uczelniane Centrum Innowacji i Transferu Technologii UAM oraz dobre praktyki planowania kariery zawodowej studentów. Dalsza, moderowana dyskusja, koncentrowała się wokół trendów oraz wyzwań, przed jakimi stoją dziś zarówno pracodawcy, jak i pracownicy na rynku pracy.

Uczestnicy Staff Weeku dyskutowali też na temat zagadnień dotyczących przedsiębiorczości. Realizatorzy projektu z ramienia Akademii Morskiej w Szczecinie – Bogusz Wiśnicki i Piotr Wołejsza przestawili założenia oraz dotychczasowe działania i wyniki projektów: MELES oraz Academic Business Coach – MELES 2.0.

Prezentacje wzbogacił warsztat poprowadzony przez Marię Czerniecką z Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. W formie ćwiczeń i prezentacji grup uczestnicy pracowali nad zagadnieniami przedsiębiorczości, jako postawy, kreatywności oraz działań podejmowanych w celu wzmacniania proaktywnego podejścia studentów. Inspirujące dyskusje sprzyjały wymianie wiedzy i wypracowaniu nowych rozwiązań oraz nawiązaniu trwałej współpracy w przyszłości. Temat związany z przedsiębiorczością podsumowany został wizytą w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości RCIiTT.

Spotkanie było także okazją do zaprezentowania uczestnikom aktywnej formy pracy ze studentami z wykorzystaniem elementów outdoorowych. Bazująca na doświadczeniu forma edukacji wykorzystywana jest do kształtowania kompetencji miękkich. Umiejętności, takie jak praca w grupie, komunikacja, zaufanie czy kreatywne myślenie kształtowane są podczas wykonywania zadań oraz wspólnego rozwiązywania problemu.

W ramach Staff Week, poza prezentacjami i panelami dyskusyjnymi, uczestnicy odbyli lekcję języka polskiego, warsztaty lepienia pierogów oraz wycieczkę po Szczecinie.

„To doświadczenie było cenną okazją do poznania polskiego systemu edukacji oraz do zdobycia narzędzi doskonalenia umiejętności przedsiębiorczych studentów” - stwierdził jeden z uczestników.

„Dobre przykłady, nowe pomysły na wykonywanie ćwiczeń ze studentami. Zyskałem wiele użytecznych informacji na temat usług świadczonych studentom w uczelniach z całej Europy. To była świetna burza mózgów” – podsumowała inna osoba.

Wydarzenie było doskonałą okazją do zawarcia nowych międzynarodowych kontaktów oraz zdobycia doświadczenia, które już zaowocowały nowymi pomysłami na rozwój i współpracę z partnerami.

Dzięki pomocy i zaangażowaniu pracowników Akademii, 3rd Erasmus+ Staff Week przebiegł we wspaniałej atmosferze, a goście byli wyraźnie zadowoleni z uczestnictwa we wszystkich wydarzeniach. Świadczą o tym wypowiedzi z ankiety ewaluacyjnej takie jak ta: „Organizacja Tygodnia Szkoleniowego była znakomita, a zaangażowanie zespołu Biura Karier w to, by wszyscy uczestnicy Staff Week czuli się swobodnie i maksymalnie skorzystali z wiedzy ekspertów robi wrażenie. Nigdy nie zapomnę tego niesamowitego doświadczenia. Na pewno polecę innym Staff Week w Akademii Morskiej w Szczecinie. Jeszcze raz dziękuję, za ten cudowny czas spędzony razem”.