2nd Erasmus+ International Staff Week

Data aktualności: 22-06-2017

2nd Erasmus+ International Staff Week

W dniach 8-12 maja gościliśmy w murach naszej uczelni pracowników zagranicznych uczelni z Portugalii, Francji, Włoch, Estonii, Gruzji, Turcji, Hiszpanii, Anglii i Gujany Francuskiej. Intensywny tydzień spotkań odbył się w ramach 2nd Erasmus+ Staff Week. Tematem przewodnim spotkania było: "Entrepreneurship and Languages at the job market – international best practices".

Organizacją międzynarodowego spotkania zajęło się Biuro Karier Akademii Morskiej w Szczecinie przy współpracy Studium Nauki Języków Obcych.

Program „tygodnia szkoleniowego" obejmował warsztaty ze znaczenia roli przedsiębiorczości, nauczania języków obcych oraz wspierania studentów w kształtowaniu kariery zawodowej. Uczestnicy Staff Weeku mieli także okazję zaznajomić się z językiem polskim oraz wzięli udział w sesji Maritime English zorganizowanej przez Studium Nauki Języków Obcych, z udziałem studentów Akademii Morskiej.

– To naprawdę owocne spotkanie, nawiązałem tu wiele cennych kontaktów – mówił pod koniec tygodnia Giovanni Portosi z Uniwersytetu w Trieście.

– Najciekawsza rzecz, której nauczyłem się przez ten tydzień to fakt, że tak różni ludzie z różnych środowisk i kultur mogą w tak krótkim czasie się porozumieć i tak dobrze ze sobą współpracować – podsumował tydzień Howard Duffy z Uniwersytetu Surrey w Guildford w Wielkiej Brytanii.

Uczestnicy zauważyli też, jak wartościowa jest międzynarodowa wymiana studencka oraz, co oznacza „duch" Erasmusa. To wymiana doświadczeń i nauka z dala od znanej sobie codzienności, która pozwala rozwinąć się nie tylko naukowo, ale też kulturalnie i społecznie. – Przez ten tydzień uzyskałam też wiele użytecznych wskazówek od uczestników STAFF WEEKU – zapewniała Olga Almahroq z Gruzji. – Myślę, że pomogą mi skierować swoją karierę w nowym kierunku, a także podzielić się zdobytą tu wiedzą – dodała.

Goście wzięli udział w zajęciach z elementami edukacji nieformalnej – aktywnościach outdoorowych oraz w międzynarodowej konferencji, w ramach projektu MELES.

Do udziału w spotkaniach zaproszeni zostali przedstawiciele Stowarzyszenia POLITES oraz Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, którzy przybliżyli naszym gościom zagadnienia wolontariatu w karierze zawodowej, a także program EVS Erasmus+. Poruszona została tematyka udziału młodych w życiu politycznym, publicznym i społecznym oraz rola tych aktywności w budowaniu kapitału kariery. 2ndPonadto Pan Rafał Zahroski z LSJ HR Group przedstawił uczestnikom panelu specyfikę lokalnego rynku pracy, a Pan Michael Glueck znaczenie znajomości języków obcych w życiu zawodowym.

Przedstawiciele zagranicznych uczelni mieli okazję zapoznać się z uczelnią oraz z poszczególnymi jednostkami Akademii Morskiej. Zwiedzili między innymi Centrum Inżynierii Ruchu Morskiego, Laboratorium Siłowni Okrętowych, oraz statek Nawigator XXI.

Poza uczestnictwem w warsztatach, panelach dyskusyjnych uczestnicy bliżej poznali miasto Szczecin, jego historię oraz najpiękniejsze miejsca. Goście mieli okazję zaznajomić się z tradycyjną polską kuchnią biorąc udział w warsztatach lepienia pierogów oraz w pokazowej lekcji języka polskiego.

Jesteśmy pewni, że spotkania z przedstawicielami uczelni biorących udział w STAFF WEEK zaowocują przyszłą współpracą.
Wszystkim osobom zaangażowanym dziękujemy za pomoc i wsparcie oraz chęć podzielenia się doświadczeniem i dobrymi praktykami.