Kilka kroków do międzynarodowej kariery

Data aktualności: 24-09-2014

Kilka kroków do międzynarodowej kariery

Marzysz o pracy w międzynarodowej korporacji za granicą, ale nie wiesz, od czego zacząć? Przeczytaj wskazówki eksperta monsterpolska.pl, a uda Ci się spełnić marzenie o globalnej karierze.

Ucz się języków
To dość oczywiste, że musisz znać języki obce, jeśli chcesz pracować za granicą. Podstawą bowiem jest doskonała znajomość języka angielskiego. Przyda się ona w każdej międzynarodowej korporacji, ale powinieneś też uczyć się języka kraju, w którym chciałbyś w przyszłości podjąć pracę. Im więcej języków obcych poznasz, tym lepiej. Ważne, byś posługiwał się przynajmniej jednym biegle. Pamiętaj też o nauce wyspecjalizowanego, branżowego słownictwa, specyficznego dla Twojego przyszłego wymarzonego zawodu – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Rób staże
Nic tak nie przygotuje Cię do przyszłej kariery jak wiedza praktyczna, zdobyta na praktykach i stażach. Studia zapewniają przede wszystkim wiedzę teoretyczną. Zdobycie realnego doświadczenia przed ich ukończeniem sprawi, że rynek pracy będzie stał dla Ciebie otworem. Jeśli to możliwe, podejmuj praktyki już od pierwszego roku. Będziesz mógł sprawdzić się w wybranej przez siebie dziedzinie czy kierunku i ocenić, czy to jest naprawdę to, co chcesz robić w życiu.

Rób staże za granicą
Wykorzystaj wakacje jako czas na zdobywanie międzynarodowego doświadczenia. Na wielu uniwersytetach funkcjonują biura karier czy działy współpracy z zagranicą, które współpracują z zagranicznymi uczelniami i mogą pomóc Ci wykonać pierwszy krok. Może okazać się, że mają kontakt z zagranicznymi pracodawcami, którzy oferują praktyki studentom, a nawet stypendia. Dzięki takim wyjazdom podszkolisz swój język, poznasz kulturę pracy w międzynarodowym środowisku i danym kraju oraz zdobędziesz przedsmak upragnionej kariery. Dodatkowo, zdobyte doświadczenie będziesz mógł wykorzystać w dalszej karierze zawodowej – tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Pojedź na zagraniczne stypendium
Postaraj dostać się na semestr studiów na zagranicznej uczelni, np. organizowany w ramach wymian między uniwersytetami. To świetna okazja na poznanie kultury danego kraju, odwiedzenie jego najpiękniejszych zakątków i nawiązanie ciekawych kontaktów. Takie wyjazdy bardzo poszerzają horyzonty, a w przyszłości pokażą Cię potencjalnemu pracodawcy jako osobę odważną i ciekawą świata. W przyszłej karierze i rozwoju pomogą Ci również nauka i egzaminy w obcym języku. Jednocześnie możesz rozeznać się w miejscowym rynku pracy, przeszukać oferty, odwiedzić agencje pracy lub poszukać firmy, w której chciałbyś w przyszłości pracować lub odbyć staż.

Zapytaj się czy na Twojej uczelni istnieje możliwość wyjazdu np. w ramach Erasmus +

Niezależnie od tego, jaką ścieżkę kariery wybierzesz, warto rozważyć każdą z tych opcji, aby w pełni zoptymalizować swoje szanse na intratną posadę za granicą. Zdobywaj nowe informacje, miej rozeznanie, co dzieje się w danym kraju. Pamiętaj, że jako obcokrajowiec musisz jeszcze bardziej się postarać, mieć coś, co wyróżni Cię spośród innych kandydatów i pozwoli zrobić zawrotną karierę – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.